Uludağ Üniversitesi İnşaat Mühendisliği ile Burs Anlaşması

 

BURSA, (DHA)  – ULUDAĞ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü 2017 yılında yapılacak ÖSYM sınavında alacağı puana göre tercih edecek en başarılı ilk 5 öğrenci aylık 500 TL başarı bursu almaya hak kazanacak.

 

Uludağ Üniversitesi, geçen yıl başlattığı başarı bursu uygulamasını 2017 yılında da sürdürecek. Başarı bursu projesine 2017 yılının ilk desteği Oytaş Yıldız Uluslararası İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş.den geldi. Oytaş Yıldız İnşaat, UÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü 2017 ÖSYM puanına göre seçen ve yerleşen ilk 5 öğrenciye aylık 500 TL verecek. Yıl içerisinde toplam 9 ay bu bursu almaya hak kazanacak olan öğrenciler, ilerleyen senelerde not ortalamasını 2,5 üzerinde tutturduğu sürece başarı bursunu mezun oluncaya kadar almaya devam edecek.

 

BURS PROJESİ KALİTELİ EĞİTİMİN İLK AYAĞI OLACAK

Protokol töreninde konuşan UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, geçen yıl başlattıkları başarılı öğrencilere burs verilmesi projesini yeni yılda da devam ettireceklerini açıkladı. 2016 – 2017 eğitim-öğretim döneminde üniversitenin hemen hemen her bölümünde bu kampanyayı uygulamaya çalıştıklarını söyleyen Rektör Yusuf Ulcay; Projemiz gerek yerel yönetimlerden gerekse de firmalardan ciddi bir destek gördü. Üniversitemiz de bu proje sayesinde en çok tercih edilen ilk 5 üniversite arasına girdi. Geçtiğimiz yıl Uludağ Üniversitesini tercih eden her 4 öğrenciden biri ilk sıraya üniversitemizi yazdı. İnşaat Mühendisliği Bölümümüz de bu protokolden en çok nasibini alan bölümlerimizden birisi oldu. Başarılı öğrencilerin bölümü seçme yüzdesi geçtiğimiz senelerin çok üstüne çıktı. Bizim bu proje ile amacımız ÖSYM’nin yaptığı sınavda başarılı olan öğrencileri Uludağ Üniversitesine çekmekti. Bu sene verilere baktığımızda hedefimize ulaştığımızı görüyoruz. Projenin bir domino etkisi oluşturacağına inanıyoruz. Başarılı öğrenci, başarılı öğretim üyelerini getirecektir. Öğrenci verilen ile yetinmeyecek ve daha fazlasını isteyecektir. İşte o zaman hedeflediğimiz 3. Nesil Üniversite kavramını Uludağ Üniversitesinde yerleştirebileceğiz. Yapılan protokol bir ihtiyaç bursu değildir. Protokol sayesinde üniversitemizin inşaat mühendisliği bölümünü seçen en başarılı 5 öğrenci başarı bursu almaya hak kazanacaktır. Ben bu projede bizlere destek veren ve yanımızda olan Oytaş Yıldız İnşaat yöneticilerine çok teşekkür ediyorum dedi.

 

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİNE DESTEĞİMİZ DEVAM EDECEK

Sosyal sorumluluk projelerin içerisinde mümkün olduğunca yer almaya çalıştıklarını söyleyen Oytaş Yıldız Uluslararası İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldız ise kurum olarak üniversite öğrencilerine hizmet etmek ve burs vermekten büyük mutluluk duyduklarını vurguladı. Kendi öğrenciliğinin de aynı şekilde geçtiğini belirten Osman Yıldız, "İnşallah bizim destek verdiğimiz öğrenciler de yarın ülkemize hizmet ederler. Ben böyle bir olaya vesile olmaktan dolayı gurur duyuyorum. Bize teklifin ilk geldiği anda da büyük mutluluk yaşadık. İlerleyen zamanlarda üniversitemiz için de daha güzel çalışmalar yapmak isteriz." diye konuştu.

İnşaat Mühendisliği Bölümünü fakülte içerisindeki yükselen yıldızlardan biri olarak gördüklerini kaydeden Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdülvahap Yiğit de bu bölümü tercih edenlerin daha yüksek başarıda öğrenciler arasından olmasını tercih ettiklerini söyledi. Daha başarılı öğrencilerin inşaat mühendisliği bölümünü tercih etmesinin daha iyi öğrenciler yetiştirilmesi anlamına geleceğine işaret eden Dekan Yiğit; "Başarılı öğrenci, öğretim üyesinin de daha iyi ders vermesi anlamına gelecektir. İyi bir eğitim alan öğrenci de mesleğini daha başarıyla yapabilecektir. Dolayısıyla bugün Oytaş Yıldız İnşaat'ın bizlere vereceği destek büyük bir önem taşımaktadır. Osman Yıldız Bey'e ve şirket yöneticilerine desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz." şeklinde konuştu.

UÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Adem Doğangün ise protokolün öğrencilere, destek veren şirkete ve üniversiteye hayırlı olması dileğinde bulundu.